Sona Federal Hapishanesi

Sona Federal Hapishanesi(İspanyolca adıyla Penitenciaría Federal de Sona), Panama’da yer alan maksimum güvenlikli bir hapishanedir.

Tarihi
Bir yıl önce çıkan şiddetli ayaklanmalardan sonra gardiyanlar Sona’dan ayrıldı ve mahkumları kendi hallerine bıraktılar. O zamandan beri mahkumlar kendi liderlerini kendileri belirlediler, ekonomi ve iş gücü isteyen konularda organize olup çalıştılar. Hapishanenin şuanki lideri Lechero’dur. Sona’nın sessiz ve sakin kalması amacıyla ancak sınırlı olarak su tedarik edilmesine izin verilmektedir. Bu nedenle mahkumlar hapishanenin bahçesinde yer alan varili kullanarak yağmur suyu toplamaktadırlar. Bu sorun ancak Michael Scofield geldiğinde çözüme kavuşmuştur. Mahkumların suç eylemlerini telefonla idare ettikleri hapishane görevlileri tarafından tespit edilinceye kadar Sona’nın içinde telefonlarda mevcuttu. Bu tespitten sonra Lechero’nun şarj edilebilir kablosuz telefonu dışında diğer tüm telefonlar Sona’dan çıkarıldı.

Sona, Pad Man(General Krantz) tarafından Bill Kim’e iki kez dile getirilmiştir. Michael geldiğinde, hapishanede görünür bir muhafız yoktu ve ortam çok kötüydü. Onların yerine ilaç bağımlıları, transeksüeller, katiller ve tecavüzcüler hapishane muhafızlığı yapmaktaydı.

Düzen
Ön Kapı
Ön kapı, yarı otomatik tüfeklerle görev yapan muhafızlar tarafından korunuyordu. Suçlular bir minibüsle ön kapıya alınır ve kapıdan girdikten sonra artık yalnız kalırlardı.

Vlcsnap-99218

Genel Nüfus
Kapıların genellikle kilitli olması gerekir. Hücreler çoğunlukla ranzalıdır fakat bunun tek istisnası ise Lechero’nun kaldığı hücredir. Bu hücre bir ev gibi tasarlanmıştır. Bazı hücreler yemek yapmak ve eğlence amacıyla kullanılır. Mahkumlar vakitlerinin çoğunu avluda geçirirler ve nadiren kendi hücrelerine giderler. Hücreler uzun bir koridorun iki yanında sıralanırlar ve koridorun bir ucu avluya giderken diğer ucu ön kapıya gider.

Avlu
Hapishane bahçesi kumlar ve taşlarla kaplıdır. Yemekler mahkumlara bu bahçede verilir. Hapishanede su çok değerlidir. Bu sebeple büyük bir varil su depolamak için kullanılır ve Lechero’nun balkonundan avluda yer alan bu varil kolaylıkla gözetilebilmektedir.

Ziyaret Bölgesi
Kötü bir şekilde inşa edilmiş çit, ziyaretçileri mahkumlardan ayırır. Alanda görünür bir muhafız yer almaz. Ziyaretçilerin mahkumlarla görüşmeden önce küçük bir kulübeye girerek ziyaretçi kaydının tutulduğu defteri  imzalamaları gerekir.

Meeting2

Gözetleme Kulesi
Gözetleme kuleleri, hapishanenin çorak alanının arasına dağılmıştır ve kaçmak isteyen mahkumların önündeki tek engeldir. Kuledeki muhafızlar makineli tüfeklerle donatılmışlardır.

Escape!

Müdürün Ofisi
Bu ofis Sona’nın dışında ama ona çok uzak olmayan bir noktaya yapılmıştır. Albay Escamilla, orada konaklamaktadır.

Colonel

Çorak Alanlar
Ana bina ve çitlerin arası çorak alanlarla kaplıdır. Bu alanlara aynı zamanda mahkumlar tarafından “İnsansız Toprak” da denilmektedir. Gözetleme kuleleri bu alanın arasına dağılmış bir vaziyette konuşlanmıştır. Hapishanede ölen mahkumlar hapishaneden gönderilmeden önce ilk olarak kamyonla bu bölgeye taşınırlar. Mahkumu almak için ağır silahlı muhafızların gözetiminde sadece bir kişinin bu alana giriş izni vardır.

Sona’da Yaşam
Sona’da konuşlandırılmış hiçbir muhafızın olmaması, burayı herhangi bir kuralın olmadığı bir yer haline getirmiştir. Uyuşturucu, fahişelik, sigara ve transeksüel yaşam hapishanede çok yaygındır. Genellikle mahkumlar arasında yapılan ölüm maçları gün içindeki en eğlenceli aktivitedir. Sadece yüksek sosyal konuma sahip mahkumlar gıda, giyim, yatak ve suya erişebilmektedir. Mahkumlar vakitlerini duvarlara spreylerle graffiti yaparak, kendilerine dövme yaparak, dart oynayarak, kart oynayarak ve sohbet ederek geçiriler. Hapishaneden firar edilmesi gibi ciddi durumlarda mahkumları bilgilendirmek üzere Sona’da halka açık bir anons sistemi mevcuttur.

Cardsinsona

Kayda Değer Kaçışlar
Bilinen ilk kaçış Sapo’nun pencereden gerçekleşen kaçışıydı. O sadece bloğundan atlamış ve dışarı kaçmaya çalışmıştı. Muhafızlar, ilerleyişi sırasında onu öldürdü.

İkinci bilinen kaçış ise Michael Scofield tarafından özenle planlandı. Fernando Sucre(mezarcı gibi), çitte bir delik açmak için Kesslivol’u tellere püskürttü. Scofield, kule muhafızlarının dikkatini dağıtmak için bir yol buldu. İlk muhafız çatıdan yansıyan güneş ışıkları sayesinde görüş açısını kaybetti. İkinci muhafız ise Sophia Lugo’nun kahvesine koyduğu uyku ilacı ile etkisiz hale getirildi. Muhafızlar bunlarla uğraşırken Michael Scofield ve James Whistler, ipten bir merdiven kullanarak hücrenin penceresinden dışarı tırmanmaya başladı. Whistler henüz yolda fazla ilerleyemeden güneşin önünü bulutlar kapladı ve ilk kuledeki muhafız onları fark etmeden önce hücreye geri girdiler.

Üçüncü bilinen kaçış da Michael Scofield tarafından planlandı. Fernando Sucre’nin yardımıyla yedek jeneratörün elektrik kesintisinden ne kadar süre sonra devreye girdiğini öğrenmeyi başardı ve ayrıca gece devriyesindeki cipler devre dışı bırakıldı. Scofield ve arkadaşları, yüzeye açılan bir yeraltı tüneli yaptılar. Lincoln Burrows’un elektirği kesmesi için onlar tünelde bekledi. Lechero, Bagwell ve Bellick karanlıkta yüzeye çıktılar ve hapishaneden kaçmaya çalıştılar fakat jeneratör Scofield’in söylediğinden daha erken çalıştı. İnsansız Toprak’ta park etmiş askeri cipler vardı ve onlar yakalandılar. Scofield, Mahone, McGrady ve Whistler yüzeye çıktılar. Ciplerin altında sürünerek ilerlediler ve telleri aşıp Sona’dan başarıyla kaçtılar.

Bilinen dördüncü(ve son) kaçışta ise kalan mahkumlar kaçışı öğrendiklerinde isyan başlattılar ve hapishanenin aşağı tarafını yaktılar. Bellick, Bagwell ve Sucre bu fırsattan istifade edip kaçtılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir