Prison Break’deki Hapishane Motifi

Prison Break dizisinin temel motifi olan hapishaneler, dizide iki sezon boyunca hakim konu olmayı başarmıştır. İlk sezonda Fox River Hapishanesi, üçüncü sezonda ise Sona Hapishanesi izleyenleri kendisine bağlayan Prison Break dizisine ev sahipliği yapan yerlerdir. Tabiki bu isimlendirmeler kurgusal olsa da hapishanelerin insana hissettirdikleri gerçekten faksızdı. Bunda yapımın ciddiyeti ve işin kaliteli olmasının da önemi yadsınamaz. 2017 baharında başlayacak beşinci sezonda da hapishane motifine geri dönüldüğünü söylesek sanırım yanılmayız. Dördüncü sezonda The Company yani nam-ı diğer Şirket ile dirsek teması kuran dizinin, hepimizin özlediği hapishane günlerine geri dönüşüne artık çok bir şey kalmadı. İşte bugünkü yazımızda bu hapishaneleri kısa bir şekilde inceleyeceğiz ve beşinci sezonu izlemeden önce dizinin hapishanelerini yeniden hatırlayacağız.

1- Fox River Eyalet Hapishanesi:

FoxRiver

Fox River Eyalet Hapishanesi, gerçek hayattaki Joliet Cezaevi ile birçok benzer yanı bulunan diziye yönelik oluşturulmuş kurgusal bir hapishanedir. Bu iki hapishanenin yapı ve yerleşim planları hemen hemen aynıdır. Hapishane maksimum güvenliklidir ve Illinois’te yer alır. Doğu ve batı bloğundan oluşur ve bunlar A ve B kanadı olarak isimlendirilir. Bu iki kanat güney kanadından ayrıdır. Güney kanadı yöneticiler ve personellere ayrılmıştır. Dizinin birçok bölümünüde hapishaneye dair bilgiler verilmiş ve izleyici hapishane hakkında bilgilendirilmiştir. Bu bölümlere örnek olarak birinci sezondaki “Riots, Drills and the Devil”, “The Old Head” ve “By the Skin and the Teeth” isimli bölümleri verebiliriz. Dizinin kaçış bölümlerine kadar hapishane müdürü olarak Henry Pope görev yapmıştır.

2- Sona Federal Hapishanesi:

Aerial_photograph_of_Penitenciaría_Federal_de_Sona

Sona Federal Hapishanesi(İspanyolca adıyla Penitenciaría Federal de Sona) ise Panama’da yer alan maksimum güvenlikli bir hapishanedir. Hapishanenin duvarlarında yarı otomatik silahlarla gözcülük yapan askerler vardır. Suçlular bir minibüsle ön kapıya alınır ve kapıdan girdikten sonra artık yalnızdırlar. Kalan yolu tek başlarına gitmeleri gerekir. Hapishane ortamının çok kötü olması sebebiyle muhafızlar kapıdan içerisine girmeyi pek tercih etmezler. Kapılar genellikle kilitli durur. Hücreler genellikle ranzalıdır. Bunun tek istisnası ise Lechero’nun kaldığı hücredir. Bu hücre bir ev gibi tasarlanmıştır. Hapishane bahçesi kumlar ve taşlarla kaplıdır. Yemekler mahkumlara bu bahçede verilir. Hapishanede su çok değerlidir. Bu sebeple büyük bir varil su depolamak için kullanılır ve Lechero’nun balkonundan avluda yer alan bu varil kolaylıkla gözetilebilmektedir. Sona’nın içinde konuşlandırılmış hiçbir muhafızın olmaması, hapishane içinde bir kuralsızlığa yol açmış ve güçlü olan mahkumlar kendi kurallarını koymuştur. Sona’daki hayat şartları Fox River’a göre çok daha zordur.

Prison Break’deki Hapishane Motifi” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir