Prison Break Tüm Sezonların Özetleri

-Spoiler içerir. Diziye yeni başlayacakların veya fazla ilerlemeyenlerin okuması tavsiye edilmez-

Birinci Sezon

İlk sezonda Michael, ağabeyi Lincoln’ün suçsuzluğuna ikna olduktan sonra soluğu Fox River’da alır ve uzun zamandır tasarladığı planını uygulamak için fırsat kollar. Bu süre zarfında önüne türlü engeller çıkar ve planları bazı değişikliğe uğrar. Fakat hiçbir engel Michael’ı yolundan döndüremez. Bu arada dahi mühendisimiz gönlünü Fox River’ın doktoru Sara Tancredi’ye kaptırır. Tabi bu durum onu etkiler ve bazı zamanlar duygusal yaklaşmasına sebep olur. Sezonun ilerleyen zamanlarında kaçış ortamını daha net bir şekilde ayarlayan Scofield, sezonun son bölümlerine yaklaşırken kaçış planını harekete geçirir ve yanındakilerle birlikte ağabeyini kurtarıp firar eder.

İkinci Sezon

İkinci sezon dizideki tüm karakterler için hareketli geçen bir sezondur. Firar eden ekip can havliyle yakalanmamak için elinden geleni yapmıştır. Michael tüm planlarını ağabeyi ile kendisi için yaptığı için sürekli diğer üyelerden tüymenin yolunu aramıştır. Fakat bunun dışında Michael’ın asıl hedefi Panama’dır. Lakin buraya gitmeden önce yapması gereken son bir şey kalmıştır. O da Westmoreland’ın bahsettiği 5 milyon $ paradır. Fakat bu paradan haberi olan tek kişi Michael değildir. Ekibin diğer üyeleri de paranın peşinde bir oraya bir buraya sürüklenip gitmiş ve parayı almak için türlü tuzaklar kurmuşlardır. Nihayetinde para kimseye yar olmamıştır. Sezonun son bölümlerinde Michael, Panama’da yakalanmış ve The Company(Şirket)’in girişimleriyle kendisini en tehlikeli ve zor yerlerden olan Sona’da bulmuştur.

Üçüncü Sezon

Üçüncü sezonun tüm izleyenler için çok dramatik olduğu bizce kuşku götürmez. Michael hapse girdiği yetmezmiş gibi bir de aldığı kötü haberle yıkılmıştır. Yeğeni LJ Burrows ve çok sevdiği Sara Tancredi, The Company(Şirket) tarafından kaçırılmış ve rehin tutulmaktadır. İkisinin serbest kalmasının tek şartı ise Sona’da tutulan James Whistler’ın oradan çıkarılmasıdır. Michael, cehennem gibi olan bu hapishaneden kaçmanın çok zor olduğunun farkındadır. Fakat bu görevi yapması gerekmektedir. Sezon boyunca türlü başarısız girişimlerde bulunsalarda nihayetinde son bölümler kaçmışlar ve Sona cehenneminden koşar adım uzaklaşmışlardır.

Dördüncü Sezon

Final sezonunda Michael, Sara ile ilgili kendisine söylenenler sebebiyle Susan ve James’in peşine düşmüştür. Onlardan intikam almak istemektedir. Fakat kendini bir anda Şirkete karşı giriştiği bir savaşın içinde bulmuştur. Don Self, Şirket’in yok edilmesi karşılığında tüm ekibe özgürlüğünü verme vaadinde bulunmuş ve ekibin bu yolda mücadele etmesine neden olmuştur. Nitekim bu girişim Self’in ihanetiyle başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Fakat ekibin yapacağı iş daha bitmemişti. Eski Ajan Paul Kellerman, Don Self’in yapamadığı vaadi yine Şirket’in yok edilmesi koşuluyla gerçekleştireceğini beyan etmiştir. Nitekim grup bu işi başarı ile tamamlamış ve Jonathan Krantz hapishaneye yolanmış, grup özgürlüğüne kavuşmuştur. Fakat Michael için bundan sonrası dramatik olarak sonuçlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir